Birçok sınav salonunda tek gözetmen çalıştı

Cumartesive Pazar günü ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınavda 3 milyondan fazla öğrenci ter döktü. Sınavda gözetmen ya da salon başkanı olan öğretmenler, yaşananları üyesi oldukları sendikalara bildirdi. Eğitim İş Genel Başkanı Kadem Özbay, “Öğretmenlere eziyet etmekten, öğrencilerin stresini ve kaygısını artırmaktan vazgeçin. Bir işi de doğru yapın” dedi. Özbay, SÖZCÜ’ye şunları anlattı:

– ÖSYM’nin merkezi sınavların uzun sürmesine rağmen sınav ücretlerin çok düşük kalması ve güvenlik gerekçesiyle öğretmenlerin üstlerinin aranması, küpesine, cebindeki anahtarına kadar karışılması gibi rencide edici bir çok sebep dolayısıyla öğretmenler sınav görevlerine katılmak istemiyor. 

– Birçok salonda bir öğretmen görev yaptı, hatta 40 kişi ve üzeri sınıflarda bir salon başkanı ve bir gözetmen öğretmen görev yaptı. Önceki yıllarda, 15 kişilik salonlarda bir başkan, bir gözetmen, 30 kişi ve üzerindeki salonlarda bir başkan ve en az iki gözetmen görev almaktaydı.

GÜVENLİK KAYGISI

– Sınav tutanaklarında başkan ve gözetmen yerlerinin hâlâ açık olmasına rağmen birçok yerde yalnızca tek bir öğretmen 3 saat boyunca sınavda görev yapmış, okul/kurum binasına saat 08.30’da girmiş en erken 13.15’te çıkabilmişti. Sınav, öğretmen için eziyete öğrenci için strese dönüştü. 

– Milyonlarca gencin geleceğini ilgilendiren uzun süreli bir sınavda bir öğretmenin görevli olması ciddi bir güvenlik ve güvenilirlik kaygısı yarattı. Yanında görevlisi olmayan salon başkanı, sebebiyle dışarıya çıkmak durumunda kalsa sınavda görev yapacak kimse yok.

Kız ve erkek öğrencilerin katları bile ayrılmış

Kadem Özbay “Bir okuldan gelen bilgi son derece üzücü” diyerek şunları anlattı:

Kız ve erkek öğrencilerin sınıfları, hatta katları ayrıştırılmış. Siyasi iktidarın karma eğitim karşıtlığı sınav salonlarına da yansımıştır. 

– AKP iktidarı, eğitimde yarattığı eşitsizliği, adaletsizliği ve güvenilirsizliği sınav salonlarına mahkum ettiği öğrencilere yani ülkemizin geleceği olan gençlere bir kez daha yaşattı. Eğitim bir ülkenin geleceğidir. Bu geleceği karartmaya gençlerin umudunu tüketmeye kimsenin hakkı yoktur.

Sınav yapılan bir okulda kattaki tuvalet bile kilitliymiş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir