Burdur’daki diyaliz faciasında üçüncü ölüm

Burdur’da 25 Mayıs’ta diyaliz tedavisinin ardından fenalaşınca hastaneye geri dönen, buradan da Antalya Şehir Hastanesine sevk edilen 33 hastadan 67 yaşındaki Somalili Amina Abas Jama da hayatını kaybetti.

Olayda ölenlerin sayısı 3’e çıkarken, 18 hastanın tedavisi ise sürüyor.

İHMAL İDDİASI

Facia ile ilgili CHP Bursa Milletvekili Kayıhan Pala ve CHP Samsun Milletvekili Murat Çan’ın yaptığı araştırmada olayda ihmal bulunduğu öne sürülmüştü. Kayıhan Pala “Bizim edindiğimiz izlenim, resmi açıklama olmadığı için bunları iddia düzeyinde sizinle paylaşıyoruz; hastanenin klima sisteminde kullanılan bir kimyasalın önce hastanenin arıtma sistemine oradan da maalesef diyaliz için kullanılan saf su tankına karıştığı biçimindedir” ifadelerini kullanmıştı.

Burdur İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada ise 12 hastanın taburcu edildiği belirtilmişti: “25 Mayıs 2024 Cumartesi günü Burdur Devlet Hastanesi Diyaliz Ünitesinden hizmet almış olup çevre illere nakilleri gerçekleştirilen hastalarımızın durumları hakkında süreç Müdürlüğümüz tarafından çok yakın takip edilmektedir. Antalya ilinde 23 hastamızın, Afyon ilinde 6 hastamızın, Isparta ilinde 3 hastamızın ve Denizli ilinde 1 hastamızın takipleri yapılmıştır. 2 hastamız Antalya ilinde, 1 hastamız da Afyon ilinde entübe halde tedavi altındadır. 28.05.2024 Salı günü, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi altındayken, birlikte KOAH rahatsızlığı da bulunan 70 yaşındaki Mustafa Demir ve 29.05.2024 Çarşamba günü, entübe halde 2. basamak yoğun bakım hastası olup, diyaliz tedavisi de alan ve Antalya Şehir Hastanesi’nde yoğun bakım servisinde takibi yapılan konjestif kalp yetmezliği hastası 87 yaşındaki Saniye Aksöz adlı hastalarımız yapılan tüm müdahalelere rağmen vefat etmişlerdir. Bugün itibari ile Afyon iline sevk edilen hastalardan 5’i ve Antalya Şehir Hastanesi’nde takip edilen hastalardan 7’si taburcu edilmiştir, diğer hastalarımızın durumları iyiye gitmektedir.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir